Zabiegi

Rehabilitacja po złamaniu kości śródstopia – kroki do pełnego powrotu do zdrowia

Złamanie jest to przerwanie ciągłości tkanki kostnej, na skutek przekroczenia jej  elastyczności. Przyczyną złamania kości śródstopia jest powtarzające się obciążanie kości, mięśni i więzadeł w trakcie wykonywania niektórych aktywności takich jak intensywny trening sportowy (piłka nożna, koszykówka, tenis, balet itp.) czy trening wojskowy (intensywny marsz). 

Podatność na złamania można zaobserwować również u osób, których dieta nie dostarcza koniecznych dla organizmu składników takich jak: wapń, fosfor, kolagen, kwasy omega-3 i omega-6, witaminy D, C i  K2 oraz u dzieci do piątego roku życia. 

Bezpośrednim urazem powodującym złamanie często jest upadek ciężkiego przedmiotu na stopę, uraz w wypadku komunikacyjnym lub kopnięcie w twardy przedmiot. Charakterystyczne objawy to  silny ból wzmagający się przy obciążeniu stopy lub podczas ruchu palcami, może pojawić się krwiak i obrzęk w wyniku uszkodzenia okolicznych tkanek miękkich.

Złamanie kości śródstopia, grupy złamań

Śródstopie to zespół pięciu kości długich, które za pośrednictwem stawów łączą się z kośćmi pięty i paliczkami palców. Najczęściej złamaniu ulega V (piąta) kość śródstopia, ponad 50% przypadków, najrzadziej I (pierwsza) kość śródstopia to ok. 5% przypadków. 

Złamanie V kości śródstopia może wystąpić w różnych miejscach, rozpoznaje się trzy rodzaje kontuzji. Złamanie guzowatości V kości śródstopia to złamanie awulsyjne, które goi się szybko i bez powikłań, leczy się go za pomocą krótkotrwałego unieruchomienia w opatrunku gipsowym, bardzo rzadko wymaga leczenia operacyjnego. 

Złamanie zmęczeniowe powstaje na skutek powtarzających się urazów i sił działających rozrywająco na kość. Trudno się goi nawet po 20 tygodniach unieruchomienia, najczęściej konieczne jest leczenie operacyjne, zastosowanie śruby szpilkowej, często przeszczepu kości. Złamanie Jonesa umiejscowione jest zaledwie 1,5-2 cm od końca kości, przy złamaniu nieprzemieszczonym wystarcza unieruchomienie w gipsie na 6-8 tygodni i zakaz obciążania kończyny, przy braku rezultatów konieczny jest zabieg chirurgiczny. U sportowców stosuje się leczenie operacyjne z użyciem śruby wkręcanej wzdłuż do środka kości. 

Rehabilitacja po złamaniu kości śródstopia 

Powrót do pełnego zdrowia przy złamaniu kości śródstopia zależy od rodzaju złamania, wybranej metody leczenia oraz indywidualnych predyspozycji do gojenia i zrastania się fragmentów kości.  Średnio trwa ok. 8 tygodni, jednak w przypadku złamania zmęczeniowego rekonwalescencja może potrwać nawet 20 tygodni. Rehabilitacja polega na wdrożeniu, już w trakcie unieruchomienia kończyny, ćwiczeń zdrowej kończyny, nauce prawidłowego chodu i masażu stopy. 

W Szpitalu Carolina nieodłączną częścią leczenia są zabiegi fizykoterapii o działaniu regenerującym i pobudzającym zrost kości, zmniejszające ból i obrzęk, krioterapia, elektrostymulacja oraz zabiegi poprawiające ukrwienie i odżywianie tkanek miękkich  wykonywane pod kontrolą lekarza monitorującego postęp zrostu kości.

 

 

Artykuł sponsorowany

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *