Najbardziej kontuzjogenne sporty – ja ograniczyć ryzyko kontuzji
Aktywność sportowa przynosi wiele zdrowotnych korzyści, jednak wiąże się ze sporym ryzykiem odniesienia kontuzji. Miłośnicy niektórych dyscyplin są szczególnie narażeni, zwłaszcza w przypadku intensywnych treningów i znacznego obciążenia ciała. Do urazów powszechnie dochodzi w sporcie zawodowym, jednak ich ryzyko występuje występuje również wśród amatorów. Warto zwrócić uwagę na sporty najczęściej powodujące kontuzje, a także polecane sposoby na ograniczenie ich powstawania.
Obciążające bieganie
Bieganie to obecnie bardzo popularna aktywność sportowa, która jest wyjątkowo łatwa i przy tym dość ekonomiczna. Z jej uprawniam wiąże się niestety ryzyko wystąpienia pewnych kontuzji, zwłaszcza w przypadku braku odpowiedniego przygotowania. Do typowych urazów biegaczy należą przeciążenia stawów kolanowych, a także zapalenia ścięgien. Aby się przed nimi uchronić, należy przede wszystkim zadbać o wypracowanie prawidłowej techniki biegania. Kluczowe znaczenie ma też dobre obuwie amortyzujące, które znacząco zmniejsza ryzyko problemów zdrowotnych. W przypadku różnych urazów i przeciążeń spowodowanych bieganiem, optymalnym środkiem zaradczym okazuje się fizjoterapia sportowa. Jej celem jest wzmocnienie kontuzjowanych obszarów, co można osiągnąć poprzez indywidualnie dobrane masaże i ćwiczenia.
Intensywna jazda na rowerze
Ryzyko kontuzji występuje również w przypadku jazdy na rowerze, szczególnie na terenach górskich czy też podczas zawodów wyczynowych. Na urazy najbardziej narażone są mięśnie i stawy kończyn dolnych, które muszą wówczas sprostać bardzo dużym obciążeniom. Rowerzyści odbywający długotrwałe trasy powinni dbać o specjalne przygotowanie mięśniowe, a także zachowanie kondycji wydolnościowej. Kontuzje spowodowane jazdą rowerową są zwykle powiązane z różnymi przeciążeniami. Do szczególnie groźnych należą też nagłe upadki, które mogą prowadzić do poważnych urazów stawów i mięśni. W ich przypadku również zalecanym rozwiązaniem jest rehabilitacja sportowa. Rowerzystom rekomenduje się też ćwiczenia wzmacniające, które pozwalają na stopniowe zwiększanie intensywności treningów.
miejsce na foto1
Siatkówka i piłka nożna
Siatkówka wydaje się dość lekkim i niepozornym sportem, jednak bywa bardzo kontuzjogenna. Urazy najczęściej wynikają z konieczności częstego skakania i lądowania na twardym podłożu. U zawodników mogą występować różne problemy ze stawami kolan i kostek, a także nadwyrężenia nadgarstków. Aby zabezpieczyć się przed takimi kontuzjami, siatkarze muszą dbać o właściwe przygotowanie fizyczne. Pomocna jest też profesjonalna fizjoterapia urazów sportowych, którą powinni zająć się doświadczeni eksperci. Usługi w tym zakresie świadczy gabinet Re-forma. Osoby uprawiające siatkówkę powinny regularnie odbywać ćwiczenia rozciągające, które znacząco podnoszą elastyczność i mobilność. Podobnie wygląda to w przypadku piłki nożnej. Kontuzje spowodowane tym sportem najczęściej dotyczą kończyn dolnych, ze szczególnym wskazaniem na mięśnie ud oraz stawy kolanowe. W piłce nożnej występują częste zmiany kierunku biegu i nagłe przyspieszenia, co może prowadzić do licznych przeciążeń mięśniowych czy nawet zerwania więzadeł. W leczeniu urazów sportowych tego typu niezbędna jest terapia manualna, a także ćwiczenia poprawiające stabilizację i kontrolę ruchu.
Kontaktowe sporty walki
Z ryzykiem odniesienia obrażeń wiążą się również sporty walki, zwłaszcza zawodowy boks czy MMA. W dużej mierze jest to spowodowane bezpośrednim kontaktem między zawodnikami, a także bardzo intensywnym przebiegiem treningów. Do najczęściej spotykanych kontuzji można zaliczyć chociażby urazy głowy, uszkodzenia stawów czy skręcenia kończyn. Sporty walki wymagają bardzo dobrego przygotowania ciała do długotrwałego wysiłku, w czym pomocne są systematyczne treningi wzmacniające mięśnie i ścięgna. Kluczową rolę w regeneracji organizmu odgrywa natomiast profesjonalna rehabilitacja urazów sportowych. Jej celem jest przywrócenie zawodnikom pełnej sprawności, a także utrzymanie dobrej kondycji fizycznej oraz wysokiej wydolności.
—
Artykuł sponsorowany