Od jakiegoś czasu masz wrażenie, że Twoja koncentracja spada, a zapamiętywanie sprawia Ci coraz większą trudność? Sprawdź, czy nie ma to przypadkiem związku z jakością lub długością Twojego snu. Sen bowiem znacząco wpływa na procesy poznawcze i neuroplastyczność mózgu, za to jakościowy odpoczynek może znacznie wspomóc Twoje codzienne funkcjonowanie. Jak o niego zadbać? I w jaki sposób sen wpływa na działanie mózgu? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Sen a działanie mózgu
To, że deficyt snu zaburza funkcjonowanie mózgu, zostało potwierdzone wieloma badaniami. Co to jednak oznacza w praktyce? Przyjrzyjmy się temu, jak sen wpływa na różne procesy toczące się w mózgu oraz zdolności niezbędne do dobrego funkcjonowania.
-
Jak sen wpływa na koncentrację?
Problemy z koncentracją często są jednymi z pierwszych objawów niedoboru snu. Jeśli nie śpisz wystarczająco długo albo Twój sen nie jest odpowiednio jakościowy (na przykład jeśli budzisz się w środku nocy czy śpisz na niewygodnym materacu), możesz zauważać u siebie rozproszenie, trudności w skupieniu się na danym zadaniu, a nawet rozdrażnienie, które bardzo przeszkadza w odpowiednim skupieniu uwagi.
-
Jak sen wpływa na zapamiętywanie?
Długość i jakość snu mają znaczenie również dla zapamiętywania informacji. Sen to dla mózgu czas na to, aby przetworzyć dostarczone mu informacje, odpowiednio je posegregować i przekazać do kory mózgowej, gdzie się utrwalają. Jeśli nie przesypiasz odpowiedniej liczby godzin, mózg nie będzie miał czasu na to, żeby część informacji przekształcić w ślady pamięci długotrwałej. Dorośli nie mają takiej zdolności zapamiętywania jak dzieci, dlatego tym bardziej powinni zwracać uwagę na sen.
-
Jak sen wpływa na kreatywność?
Brak snu bardzo przyczynia się do osłabienia kreatywności. Naukowcy uważają, że podczas fazy REM dochodzi do wytworzenia różnorodnych połączeń między wspomnieniami (stąd między innymi biorą się niejasne sny, w których trudno zrozumieć następujące po kolei wydarzenia). Jeśli podczas snu kilkukrotnie wchodzisz w fazę REM (a ta trwa coraz dłużej wraz z wydłużaniem się snu), również na jawie mogą Ci przychodzić do głowy lepsze, znacznie bardziej kreatywne działania.
-
Sen a procesy starzenia się mózgu
Podczas snu mózg się regeneruje, co między innymi oznacza oczyszczanie mózgu ze szkodliwych substancji, które z kolei mogą mieć wpływ na rozwój chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona. Przewlekłe zaburzenia snu mogą również uszkadzać neurony.
Ile spać, aby zachować sprawne funkcjonowanie poznawcze?
Wiesz już, że spanie odpowiedniej ilości godzin jest kluczowe dla zachowania zdrowia mózgu. Co jednak oznacza w tym przypadku słowo „odpowiednia”? Czy rzeczywiście powinniśmy przesypiać każdej doby 8 godzin, aby zachować zdrowie mózgu?
Odpowiednia dawka snu zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia czy styl życia. Generalnie zdrowa osoba dorosła powinna przesypiać dziennie od 7 do 9 godzin. Zarówno zbyt dużo, jak i zbyt mało snu może przyczyniać się do pogorszenia funkcjonowania mózgu.
Jak poprawić jakość snu?
Aby poprawić jakość snu, warto zacząć od podstaw – diety bogatej w witaminy i składniki odżywcze oraz pamiętania o nawodnieniu. Dobrze jest również wywietrzyć przed snem pomieszczenie, zmieniać często pościel, a w skrajnych przypadkach wymienić materac, jeśli on jest przyczyną złego snu. Pomóc może także melatonina, która pozytywnie wpływa na proces zasypiania i regulację faz snu.
Wyśpij się i zadbaj o swój mózg!
Źródła:
Hess G., Niedobór snu a neuroplastyczność, Kosmos. Problemy nauk biologicznych, t. 69, nr 3 (328), s. 441-446.
Sen a zdolności poznawcze, neuropsychologia.org, http://neuropsychologia.org/ sen-zdolno%C5%9Bci-poznawcze.
Sen sprzyja kreatywnemu rozwiązywaniu problemów, Nauka w Polsce, https://nau kawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C29578%2Csen-sprzyja-kreatywnemu-rozwiazywaniu-problemow.html.
—
Artykuł sponsorowany