Nałóg alkoholowy a święta – jak przygotować się do tego okresu i wytrwać w trzeźwości?

Zbliżające się święta to ciepłe, rodzinne chwile, ale dla wielu osób zmagających się z nałogiem alkoholowym, ten czas może stać się prawdziwym wyzwaniem. Spotkania towarzyskie, świąteczna wieczerza i wieczór sylwestrowy są naszpikowane alkoholem, co utrudnia utrzymanie trzeźwości. Nie jest jednak niemożliwe, a nawet jest niezbędne dla zdrowia – tak fizycznego, jak i psychicznego. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc osobom walczącym z nałogiem przetrwać świąteczny okres bez sięgania po kieliszek.

Świadomość ryzyka

Pierwszym krokiem jest przyznanie, że zbliżający się okres świąteczny stanowi dla nas wyzwanie. Ważne jest, aby analizować swoje doświadczenia z poprzednich lat i określić, które sytuacje były najtrudniejsze do opanowania. Może to pomóc w stworzeniu planu działania na przyszłość. 

Plan działania

Wypracuj strategię, która pomoże Ci uniknąć sytuacji pokusy. Jeżeli możliwe, staraj się unikać spotkań, na których będą podawane alkoholowe trunki. Jeśli jednak musisz uczestniczyć w imprezie z alkoholem, upewnij się, że masz w planie wyjście awaryjne. Gdy poczujesz, że jesteś bliski podjęcia szkodliwej decyzji, opuść towarzystwo i poszukaj wsparcia.

Wsparcie

Nie zapomnij o wsparciu, które jest nieocenione w trudnych chwilach. Znasz kogoś, kto również stara się utrzymać trzeźwość? Spędź z tą osobą więcej czasu. Jeśli nie, istnieją grupy wsparcia, które mogą pomóc Ci wytrwać. Niemniej istotne jest poinformowanie bliskich o swoim zamiarze utrzymania trzeźwości, aby mogli Cię podtrzymać na duchu.

Alternatywy

Znajdź alternatywy dla alkoholu. Na rynku dostępne są liczne napoje bezalkoholowe, które mogą zastąpić trunki podczas świętowania. Poza tym, możesz skupić się na jedzeniu, które często stanowi ważną część świątecznych uroczystości.

Aktywność fizyczna

Wykorzystaj ten czas na aktywność fizyczną. Pomaga to zredukować stres, poprawia nastrój oraz umożliwia pokonanie chęci sięgnięcia po alkohol. Zamiast siedzieć przy stole, zaproponuj rodzinne spacery lub inną formę ruchu.

Dbaj o siebie

Pamiętaj o tym, aby dbać o swoje zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Odpoczynek, zdrowe odżywianie, medytacja – to wszystko może pomóc Ci przetrwać stres związany ze świętami. 

Pomoc specjalistyczna

Jeżeli trudno Ci samodzielnie poradzić sobie z trudnościami, nie wahaj się szukać pomocy specjalistycznej. Terapeuci i doradcy ds. uzależnień – m.in z ośrodka “Szansa na wolność”, prowadzącego odwyk alkoholowy na Śląsku – mają wiele cennych narzędzi, które mogą Ci pomóc w utrzymaniu trzeźwości przez święta, a także po nich.

Pamiętaj, że święta to czas radości i spokoju. Dlatego dokładaj wszelkich starań, aby były one dla Ciebie okresem szczęśliwym, a nie źródłem stresu i niepokoju. Świętuj trzeźwo – to naprawdę jest możliwe.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. alkohol to chyba najgorszy nałóg…

  2. ja kiedyś za dużo piłem i teraz muszę ciągle uważac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *