Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Wizyta u ginekologa to nierzadko stresujące wydarzenie w życiu kobiety. Przygotowanie do niej może przyczynić się do zwiększenia poczucia spokoju i komfortu pacjentki. Jak zatem należy się przygotować do badania ginekologicznego?

Wybór zaufanego lekarza to pierwszy krok. Przed wizytą przynieś swoją historię medyczną, wyniki badań i pytania dotyczące zdrowia intymnego. Unikaj substancji intymnych na co najmniej 24 godziny przed wizytą, aby nie wpłynęły na wyniki badań. W dniu wizyty umyj się dokładnie wodą i delikatnym mydłem.

Wizyta u ginekologa – przebieg

W gabinecie lekarz zacznie od rozmowy, pytając o historię zdrowotną, miesiączki, choroby przewlekłe, ciąże, operacje i ogólny stan zdrowia. Nie wahaj się dzielić swoimi obawami. Następnie przeprowadzi badanie ginekologiczne. Poprosi o rozebranie się od pasa w dół i zaprosi na fotel ginekologiczny. W przypadku kobiet współżyjących lekarz może założyć plastikowy wziernik i pobrać cytologię specjalną szczoteczką.

Po usunięciu wziernika lekarz przeprowadzi badanie ręczne, dotykając szyjki macicy i oceniając stan macicy i jajników. W trakcie wizyty ginekolog bada także piersi, sprawdzając obecność guzków czy nieprawidłowości.

Jeśli jesteś dziewicą, poinformuj o tym lekarza. Badanie będzie bardziej delikatne, a lekarz może ograniczyć się do badania zewnętrznego narządów płciowych. W przypadku poważniejszych dolegliwości u dziewic ginekolog może zdecydować się na badanie przezodbytnicze lub USG narządów miednicy.

Nie ma konieczności golenia miejsc intymnych przed wizytą. W dniu wizyty podmyj się z wierzchu, unikaj jednak stosowania dezodorantów czy pudrów do higieny intymnej. Miesiączka nie przeszkadza w badaniu, ale w jej trakcie nie wykonuje się cytologii. Dla większego komfortu warto wybrać dzień poza miesiączką.

Podczas wizyty lekarz zapyta o termin ostatniej miesiączki, regularność cyklu, dolegliwości związane z menstruacją, współżycie i stosowanie środków antykoncepcyjnych. Jeśli przeszłaś zabiegi ginekologiczne, warto przypomnieć sobie ich terminy. Wizyta nie zawsze obejmuje badanie USG, zależy to od indywidualnej sytuacji pacjentki. 

Profilaktyczne wizyty u ginekologa

Pamiętaj, że regularne wizyty u ginekologa są zalecane, nawet bez dolegliwości. 

Dr Agnieszka Osińska, specjalista ginekolog, endokrynolog Ultramedica zaleca regularne wizyty u ginekologa dla utrzymania zdrowia intymnego. Warto cyklicznie (minium co trzy lata) przeprowadzać badania cytologiczne, USG piersi i narządu rodnego.W nowoczesnych przychodniach, jak np. Ultramedica Centrum Zdrowia Kobiety, każdy gabinet wyposażony jest w łazienkę, co umożliwia pacjentkom wygodne przygotowanie się do wizyty. Dla większego komfortu otrzymasz także wygodną, jednorazową spódniczkę.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. To zawsze jest jednak stresujące

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *