Osoby starsze często mają problemy ze snem, co powoduje przewlekłe zmęczenie i osłabienie koncentracji. Zamiast regenerującego odpoczynku nocnego, senior przysypia w ciągu dnia, a to powoduje rozregulowanie dobowego cyklu snu i czuwania. Co zrobić, aby tego uniknąć? Najczęściej wystarczy wprowadzić do swojego życia trochę drobnych zmian związanych z dietą i aktywnością, aby spać dobrze. Równie ważne są stałe godziny snu i aranżacja oraz klimat panujący w sypialni.
Zacznij od ustalenia stałego rytmu snu
Osoby starsze mają skłonność do zapadania w krótsze lub dłuższe drzemki w ciągu dnia. Krótka regeneracja (do 30 minut) nie jest zła, ale dłuższe przysypianie prowadzi do rozstrojenia organizmu, czyli problemów z zasypianiem w nocy i wybudzaniem. Jeśli masz skłonność do dziennych drzemek, ustal określone godziny odpoczynku w czasie dnia. Najlepiej, aby miały miejsce przed południem. Koniecznie ustaw budzik, aby drzemka nie przeciągnęła się, bo wtedy przejdzie w fazę głębokiego snu. Na pewno nie jest to zdrowe, bo będziesz budzić się w nocy i możesz mieć znaczne problemy z zaśnięciem.
Jedz zdrowo i spij spokojnie
Kolejna ważna kwestia związana jest z pożywieniem, czyli z tym co jesz i kiedy jesz. Wybieraj posiłki lekkostrawne, nieprzetworzone i bogate w cenne źródła witamin oraz minerałów. Bardzo ważne są kwasy omega 3 i 6, które znajdziesz m.in. w rybach, orzechach i awokado. Niezbyt duża porcja białka przed snem pomoże zregenerować mięśnie i odpowiednio odżywić organizm. Podobnie dobre węglowodany zawarte w roślinach strączkowych i produktach pełnoziarnistych sprzyjają lepszemu zasypianiu. Pamiętaj również o magnezie, który koi nerwy i ogólnie wycisza. Znajdziesz go m.in. w nasionach, liściastych warzywach i orzechach. Z kolei tłuste, smażone dania obciążają żołądek i powodują niestrawność, przez co trudniej Ci będzie zasnąć. Równie niezdrowe przed snem są pikantne potrawy oraz kawa i herbata. Szczególnie niekorzystny wpływ na rytm snu ma kofeina zawarta w kawie, która bardzo długo utrzymuje się w organizmie. Zastanów się więc, czy filiżanka kawy wypita po południu to na pewno dobre rozwiązanie.
Aktywny fizycznie znaczy zdrowy
Aktywność fizyczna pomaga utrzymać kondycję ciała, ale i psychikę w dobrej kondycji. Codzienny spacer, chodzenie z kijkami czy lekka gimnastyka znacznie poprawiają stan zdrowia. Ruch na świeżym powietrzu zapewnia organizmowi potrzebną dawkę endorfin, czyli hormonu szczęścia, oraz dotlenia komórki. Lepiej funkcjonuje układ nerwowy, usprawnia się układ kostno-mięśniowy oraz wzmacnia odporność. Lepiej też pracują jelita, czyli jest mniejsze prawdopodobieństwo kłopotów gastrycznych. Spróbuj włączyć do swojego rytmu dnia wybraną aktywność, a zobaczysz, że poprawi się jakość Twojego snu. Pamiętaj, aby dobrać ćwiczenia czy długość spacerów do swoich możliwości. Jeśli chodzi o czas ćwiczeń, to zdecydowanie najlepsze będą godzinny poranne lub zaraz po obiedzie. Obciążanie organizmu przed samym snem może skutkować gorszą jakością wypoczynku.
Przytulne i komfortowe wnętrze sypialniane
Sypialnia to pomieszczenie wyjątkowe w każdym domu. To w niej się odpoczywa, regeneruje siły i relaksuje, dlatego zadbanie o niebanalny klimat to konieczność. Przede wszystkim dobierz odpowiednią aranżację – kolory ścian, podłogi, mebli oraz dodatki mają ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia. Zadbaj o strefę okienną, aby stworzyć kameralny, intymny nastrój. Eleganckie i praktyczne drewniane rolety, a może tradycyjne firany, które nie przepuszczają zbyt dużo światła? Wprowadź też do wnętrza trochę natury, czyli kwiaty oczyszczające powietrze, ozdoby kamienne lub gliniane. Będzie milej, przytulniej i zdrowiej.
Chyba nie trzeba przypominać, jak ważnym elementem aranżacji jest odpowiednie oświetlenie sypialni. Spokojne, ciepłe światło sączące się z kinkietów i lampek nocnych otuli Cię spokojem i stworzy klimat do odpoczynku. Oprócz tego niezwykle istotna jest pościel, która powinna być wykonana na bazie naturalnych włókien, najlepiej z organicznej, przewiewnej bawełny. Wysokiej jakości poduszka, np. ortopedyczna, która odciąży kark i szyję zapewni Ci spokojny, zdrowy sen. Przydadzą się również ciepłe koce i pledy, którymi można się okryć w czasie chłodniejszych nocy lub podczas dziennego odpoczynku. Kiedy nie będą potrzebne, atrakcyjnie ozdobią łóżko lub fotele.
Wymień materac, a poczujesz różnicę
Bardzo dobre łóżko, poduszka i pościel to rzeczy najważniejsze, bo są bezpośrednio wiązane z komfortem snu. Jest jednak jeszcze coś, co może znacznie poprawić jakość Twojego odpoczynku. To materac do spania, który czasami jest traktowany po macoszemu. Tymczasem od niego wiele, a może nawet wszystko zależy. Noc przespana na niewygodnej piance czy źle dobranym materacu sprężynowym sprawia, że ciało reaguje bólem. Co więcej, pogarsza się koncentracja, logiczne myślenie i dochodzi do tego rozdrażnienie. Nie psuj sobie komfortu snu i wybierz wysokiej jakości materac, który idealnie dopasuje się do ciała i odpowiednio podeprze kręgosłup.
Jak wybrać odpowiedni?
Przede wszystkim zastanów się, jaka powierzchnia spania spełni Twoje wszystkie oczekiwania. Nie kieruj się jedynie poradnikami czy podpowiedziami znajomych. Najważniejszy jest stan Twojego zdrowia. Jeśli masz problemy z kręgosłupem, będziesz potrzebować nieco twardszej powierzchni spania. Sprawdzi się np. materac sprężynowy multipocket, zbudowany z setek sprężynek umieszczonych w oddzielnych kieszeniach. Dobrze, żeby materac wyposażony był w technologię 7 zróżnicowanych stref twardości. Dzięki takiemu systemowi każda część ciała uzyskuje najlepsze podparcie, czyli wywierany jest na nią odpowiedni stopień nacisku. Tego typu materace często zbudowane są również z pianek, które wzmacniają stabilność (pianka wysokoelastyczna), a z drugiej strony miło otulają skórę i niwelują ból (pianka VISCO). W przypadku problemów z układem ruchu sprawdzi się również materac do spania z warstwą sprężystego lateksu.
Jaki materac dla alergika?
Jeśli cierpisz na alergię, zadbaj o to, aby Twój materac był przewiewny i nie gromadził kurzu czy wilgoci. Warto wybrać materace z włóknem naturalnego kokosa lub lateksu, które mają właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Zwróć uwagę np. na masujący – np. materac masujący z kokosem. To wysokiej jakości materac antyalergiczny 160×200, który za pomocą mikro masażu działa rozluźniająco i stymuluje krążenie krwi.
Świetne właściwości posiada np. materac aloe vera np. materac piankowy Aloe Vera TWIX dwustronny. Jego pokrowiec pokryty puszystą dzianiną antyalergiczna nasączony jest przyjemnie chłodzącym aloesem. Możesz wybrać również materace gold, które są zbudowane z materiałów wolnych od alergenów. Na uwagę zasługuje choćby materac piankowy GOLD visco memory – jednostronny, antygrzybiczny i antyalergiczny. Zadba o Twój dobrostan w czasie snu i zapewni miłe otulenie skóry.
Może nakładka na materac?
Jeżeli nie chcesz kupować nowego materaca, wybierz materac nawierzchniowy. Wyrówna powierzchnię starego materaca, zniweluje zagłębienie w wersalce lub sofie lub po prostu zmieni twardość powierzchni spania. Nakładka na materac przyda Ci się także, gdy zmieni się Twoja waga lub zacznie boleć Cię kręgosłup. Ochroni klasyczny materac przed zabrudzeniem lub posłuży za matę do zabawy dla dzieci. Nakładka na materac to idealne rozwiązanie w wielu sytuacjach i mniejszy wydatek. Zabierzesz go ze sobą na wyjazd i wszędzie tam, gdzie będzie potrzebny. Spróbuj, a zobaczysz, jak wszechstronne zastosowanie ma praktyczny i niezawodny komfortowy topper.
—
Artykuł sponsorowany
przydatna wiedza