Porady

Otolaryngolog dziecięcy – czym się zajmuje? Jak wybrać dobrego specjalistę?

Otolaryngolog dziecięcy (laryngolog dziecięcy to ta sama profesja) jest specjalistą, skupiającym  się na profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu dolegliwości narządów zmysłów, czyli słuchu, węchu, smaku i równowagi. Zajmuje się  chorobami występującymi w obrębie szyi i głowy, z wyjątkiem narządu wzroku, który leczy okulista. Do obowiązków laryngologa należy wykonywanie wielu zabiegów takich jak na przykład usuwanie trzeciego migdała, usuwanie kamieni migdałkowych, podcinanie wędzidełka i wiele innych. Laryngolog specjalizuje się w leczeniu dolegliwości związanych z gruczołami ślinowymi, językiem, zatokami przynosowymi.  Dolegliwości dróg oddechowych, mowy i słuchu są często powiązane, mogą też wzajemnie zakłócać prawidłowe funkcjonowanie. Wynika to z bliskiego sąsiedztwa tych narządów. 

Laryngolog dziecięcy powinien mieć wypracowane metody współpracy z najmłodszymi pacjentami, różniące się znacznie od leczenia osób dorosłych. Współpraca z najmłodszymi pacjentami jest praktycznie niemożliwa, a część metod leczenia jest niedostępna ze względu na wiek pacjenta.  Leczenie małych pacjentów wymaga od personelu medycznego znacznej cierpliwości i empatii oraz stworzenia warunków przyjaznych dla małego człowieczka. Placówka medyczna powinna dysponować odpowiednim sprzętem umożliwiającym leczenie.

Kiedy udać się na wizytę do laryngologa dziecięcego?

Objawy, które powinny skłonić do konsultacji laryngologicznej to: problemy ze słuchem, niedrożność nosa, oddychanie przez usta, krwawienie z nosa, problemy z zatokami, bóle ucha, gardła, problemy z głosem, często powtarzające się anginy oraz zawroty głowy, a także chrapanie i bezdechy senne.

Laryngolog przeprowadza wywiad z małym pacjentem i jego opiekunem, w zależności od zgłaszanych problemów ustala plan leczenia. Ocenia stan nosa, uszu, jamy ustnej, gardła, a w razie potrzeby również stan ściany gardła, migdałków podniebiennych, przewodu słuchowego i wykonuje próby czynnościowe nerwów czaszkowych. W razie potrzeby dziecko jest kierowane na dodatkowe badania. Konsultacja z laryngologiem jest konieczna w przypadkach obecności ciała obcego w uchu lub w nosie. Na wizytę może skierować pediatra lub opiekun dziecka, który zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości.

Jak wybrać, placówkę medyczną i dobrego specjalistę?

Warto sprawdzić, czy placówka i zatrudniony w niej personel stwarzają przyjazną dla małego pacjenta atmosferę podczas wizyty, czy wyposażenie, sprzęt i aparatura, którą dysponuje placówka, jest dostosowana do potrzeb małych pacjentów, czy w razie konieczności jest dostęp również do innych specjalistów. 

W Warszawie z pewnością warto zapoznać się z zakresem usług medycznych świadczonych przez zespół otolaryngologów dziecięcych praktykujących w Szpitalu Optimum, klinice specjalizującej się w leczeniu schorzeń rejonu głowy i szyi.

 

Artykuł sponsorowany

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *