Nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny i leczenie
Nietrzymanie moczu u kobiet to dość powszechny problem, zwłaszcza w starszej grupie wiekowej. Nie da się ukryć, że kobiety są znacznie bardziej narażone na częste infekcje układu moczowego niż mężczyźni. Powtarzające się stany zapalne pęcherza mogą doprowadzić do problemów z utrzymaniem moczu. Jakie jeszcze są przyczyny nietrzymania moczu? W jaki sposób można wesprzeć drogi moczowe?
Co powoduje problemy w obrębie pęcherza moczowego?
Częste zapalenie pęcherza moczowego, wywołane zazwyczaj przez bakterie (w 90% przypadkach jest to bakteria E.coli), może doprowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu u kobiet. Ryzyko jest większe u pań, ze względu na krótszy przewód moczowy, który w dodatku uchodzi tuż przy ujściu odbytnicy. Na zapalenie pęcherza wskazuje pieczenie przy oddawaniu moczu i jego zatrzymanie. Jeśli mimo wdrożenia antybiotykoterapii taka sytuacja powtarza się co kilka miesięcy, należy bardziej zadbać o profilaktykę – właściwą higienę i środki myjące o odpowiednim pH. Konieczna może się okazać również wizyta u urologa.
Problem nietrzymania moczu po i w trakcie ciąży
Nietrzymanie moczu w ciąży wynika ze zmian, które zachodzą wówczas w organizmie kobiety. Powiększona przez płód macica uciska pęcherz moczowy, a rozluźnione przez hormony ciążowe mięśnie dna miednicy nie są w stanie powstrzymać popuszczaniu moczu. Najwięcej kobiet skarży się na naglące nietrzymanie moczu w ostatnim trymestrze ciąży. Leczenie nietrzymania moczu najlepiej zacząć od profilaktyki – jeszcze przed zajściem w ciążę warto ćwiczyć mięśnie Kegla. Z pomocą fizjoterapeuty można zapobiec nietrzymaniu moczu, wdrażając przy tym zdrowsze nawyki częstego korzystania z toalety. Jeśli popuszczanie moczu nie znika po porodzie, warto skonsultować się ze specjalistą z dziedziny uroginekologii. Wdrożenie na własną rękę ćwiczeń mięśni dna macicy, wraz z niepoprawnym użyciem popularnych kulek gejszy, może nawet nasilić objawy nietrzymania moczu.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Jeśli nie jesteś w stanie kontrolować swojego pęcherza podczas śmiechu, wysiłku czy kaszlu, mówimy o wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Głównym powodem nieprawidłowe działanie mechanizmu zamknięcia cewki moczowej. Napady w naglącym nietrzymaniu moczu występują nagle i nie pozwalają na dotarcie do toalety na czas. Z kolei mieszane nietrzymanie moczu to połączenie wysiłkowego nietrzymania moczu z nadpobudliwością mięśni pęcherza. Problem ten dotyka kilkanaście razy częściej kobiet niż mężczyzn, ryzyko wystąpienia kłopotów z nietrzymaniem moczu zwiększa się również z wiekiem.
Wsparcie dróg moczowych – serie ćwiczeń i farmaceutyki
Dużą rolę w profilaktyce zaburzeń oddawania moczu odgrywają ćwiczenia mięśni Kegla. Bardzo ważne jest ich prawidłowe wykonywanie i właściwe oddychanie podczas ćwiczeń. Systematyczne i proste ćwiczenia mają za zadanie wzmocnienie mięśni dna miednicy, które kontrolują zaciskanie cewki moczowej. Najprostsze ćwiczenie mięśni Kegla polega na zaciskaniu mięśni krocza na parę sekund i odpuszczanie napięcia. Zależnie od typu nietrzymania moczu, można się również wspomóc lekami.
Stan zapalny pęcherza moczowego, zwłaszcza nawracający, może znacznie pogorszyć nietrzymanie moczu lub nawet rozpocząć problemy z utratą kontroli nad pęcherzem. Dlatego szwajcarski preparat Incontinox zawiera tylko naturalne, standaryzowane ekstrakty roślinne. Wspierają one prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego i dróg moczowych. W składzie znajdziesz m.in. ekstrakt z liści mącznicy lekarskiej, ziela skrzypu zwyczajnego czy też nasion dyni zwyczajnej.
—
Artykuł sponsorowany