Nietrzymanie moczu u kobiet – przyczyny i leczenie

Nietrzymanie moczu u kobiet to dość powszechny problem, zwłaszcza w starszej grupie wiekowej. Nie da się ukryć, że kobiety są znacznie bardziej narażone na częste infekcje układu moczowego niż mężczyźni. Powtarzające się stany zapalne pęcherza mogą doprowadzić do problemów z utrzymaniem moczu. Jakie jeszcze są przyczyny nietrzymania moczu? W jaki sposób można wesprzeć drogi moczowe?

Co powoduje problemy w obrębie pęcherza moczowego?

Częste zapalenie pęcherza moczowego, wywołane zazwyczaj przez bakterie (w 90% przypadkach jest to bakteria E.coli), może doprowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu u kobiet. Ryzyko jest większe u pań, ze względu na krótszy przewód moczowy, który w dodatku uchodzi tuż przy ujściu odbytnicy. Na zapalenie pęcherza wskazuje pieczenie przy oddawaniu moczu i jego zatrzymanie. Jeśli mimo wdrożenia antybiotykoterapii taka sytuacja powtarza się co kilka miesięcy, należy bardziej zadbać o profilaktykę – właściwą higienę i środki myjące o odpowiednim pH. Konieczna może się okazać również wizyta u urologa.

Problem nietrzymania moczu po i w trakcie ciąży

Nietrzymanie moczu w ciąży wynika ze zmian, które zachodzą wówczas w organizmie kobiety. Powiększona przez płód macica uciska pęcherz moczowy, a rozluźnione przez hormony ciążowe mięśnie dna miednicy nie są w stanie powstrzymać popuszczaniu moczu. Najwięcej kobiet skarży się na naglące nietrzymanie moczu w ostatnim trymestrze ciąży. Leczenie nietrzymania moczu najlepiej zacząć od profilaktyki – jeszcze przed zajściem w ciążę warto ćwiczyć mięśnie Kegla. Z pomocą fizjoterapeuty można zapobiec nietrzymaniu moczu, wdrażając przy tym zdrowsze nawyki częstego korzystania z toalety. Jeśli popuszczanie moczu nie znika po porodzie, warto skonsultować się ze specjalistą z dziedziny uroginekologii. Wdrożenie na własną rękę ćwiczeń mięśni dna macicy, wraz z niepoprawnym użyciem popularnych kulek gejszy, może nawet nasilić objawy nietrzymania moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Jeśli nie jesteś w stanie kontrolować swojego pęcherza podczas śmiechu, wysiłku czy kaszlu, mówimy o wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Głównym powodem nieprawidłowe działanie mechanizmu zamknięcia cewki moczowej. Napady w naglącym nietrzymaniu moczu występują nagle i nie pozwalają na dotarcie do toalety na czas. Z kolei mieszane nietrzymanie moczu to połączenie wysiłkowego nietrzymania moczu z nadpobudliwością mięśni pęcherza. Problem ten dotyka kilkanaście razy częściej kobiet niż mężczyzn, ryzyko wystąpienia kłopotów z nietrzymaniem moczu zwiększa się również z wiekiem.

Wsparcie dróg moczowych – serie ćwiczeń i farmaceutyki

Dużą rolę w profilaktyce zaburzeń oddawania moczu odgrywają ćwiczenia mięśni Kegla. Bardzo ważne jest ich prawidłowe wykonywanie i właściwe oddychanie podczas ćwiczeń. Systematyczne i proste ćwiczenia mają za zadanie wzmocnienie mięśni dna miednicy, które kontrolują zaciskanie cewki moczowej. Najprostsze ćwiczenie mięśni Kegla polega na zaciskaniu mięśni krocza na parę sekund i odpuszczanie napięcia. Zależnie od typu nietrzymania moczu, można się również wspomóc lekami.

incontinox na nietrzymanie moczu

Stan zapalny pęcherza moczowego, zwłaszcza nawracający, może znacznie pogorszyć nietrzymanie moczu lub nawet rozpocząć problemy z utratą kontroli nad pęcherzem. Dlatego szwajcarski preparat Incontinox zawiera tylko naturalne, standaryzowane ekstrakty roślinne. Wspierają one prawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego i dróg moczowych. W składzie znajdziesz m.in. ekstrakt z liści mącznicy lekarskiej, ziela skrzypu zwyczajnego czy też nasion dyni zwyczajnej.

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *