Suplementacja kreatyną jest bardzo ważna nie tylko dla młodych, aktywnych fizycznie osób. To także bardzo ważna kwestia, którą powinni uwzględnić seniorzy, którzy dawkowanie kreatyny dla pewności mogą uzgodnić z internistą. Tym bardziej że z wiekiem w organizmie człowieka zauważyć można coraz mniejsze ilości tego naturalnego związku.
Kreatyna – co to jest?
Kreatyna jest związkiem, który w największych ilościach występuje w mięśniach szkieletowych i ścięgnach. W organizmie sportowca czy nawet u osób mniej aktywnych dochodzi do tzw. fosforylacji, dzięki czemu kreatyna zmienia się w energię, która jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. Z wiekiem jest jej coraz mniej, co też wiązać się może z pogorszeniem samopoczucia, brakiem sił do życia. Kreatyna dla osób starszych jest bardzo ważna, aby mogli oni wciąż funkcjonować w prawidłowy sposób. Przyjmowanie kreatyny to rozsądny wybór, który należy uzgodnić z lekarzem. Szczególnie jeżeli mowa o osobach starszych, które mogą mieć problemy z nerkami lub innymi przewlekłymi dolegliwościami. Może się bowiem okazać, że nadmierna suplementacja kreatyną może mieć negatywny wpływ na samopoczucie człowieka.
Monohydrat kreatyny i jabłczan kreatyny
Nie brakuje różnych form kreatyny, dlatego należy zachować odpowiednią ostrożność w tym przypadku. Dzięki każdemu rodzajowi będzie można poprawić wydolność fizyczną. Jednak seniorom z reguły nie zależy na tym, aby ich masa mięśniowa szybko podwoiła swoją objętość. Takie bowiem trwałe efekty jest w stanie zapewnić monohydrat kreatyny. Z kolei jabłczan nie stanowi tak dużego obciążenia dla układu pokarmowego. Jest on może nieco droższy, ale wykazuje się większą przyswajalnością, co też w przypadku osób starszych może mieć istotne znaczenie. Mówiąc o nim, należy także wspomnieć o tym, że zatrzymuje ona mniejsze ilości wody w organizmie, dzięki czemu nie trzeba obawiać się gwałtownego przyrostu masy ciała.
Oprócz tych dwóch wyróżnia się następujące rodzaje kreatyny:
- cytrynian kreatyny;
- mikronizowany monohydrat kreatyny;
- orotan kreatyny,
- ester etylowy kreatyny.
Jak działa kreatyna na organizm człowieka?
Ten popularny suplement diety ma wszechstronne działanie na organizm człowieka. Przede wszystkim jest to wsparcie funkcji mięśniowych. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, które częściej narażone są na upadki wywołane brakiem siły w mięśniach. Stosowanie kreatyny będzie w stanie sprawić, że seniorzy będą wykazywać się większą sprawnością, a co za tym dalej idzie, dłużej będą mogli pozostać samodzielni.
Kreatyna pomaga zwiększyć gęstość kości, co też pomoże wypowiedzieć walkę osteoporozie. Jest to kolejny istotny element, ponieważ organizm nie będzie tak podany na złamania, które mogą nastąpić na skutek upadków.
Czy warto przyjmować kreatynę?
Na rynku nie brakuje suplementów diety z zawartością kreatyny, które pomogą zwiększyć aktywność. W ten sposób w starszym wieku lepiej będzie można zadbać o swoje zdrowie. Nie tak ważny jest szybszy przyrost masy mięśniowej dla seniorów. Dla nich lepszą informacją będzie fakt, że kreatyna może wykazywać działanie ochronne przeciwko niektórym chorobom neurodegeneracyjnym. Są pierwsze badania na ten temat, które zdają się dowodzić, że kreatyna zminimalizuje ryzyko zachorowania Parkinsona i Alzheimera.
Oprócz suplementów warto sprawdzić także to, jakie są naturalne źródła kreatyny. W utrzymaniu zdrowia i pełnej sprawności ważna jest przede wszystkim zdrowia dieta. Do suplementacji należy podejść w sposób indywidualny, pod kontrolą lekarza.
—
Artykuł sponsorowany
nie sądziłam, że to ma sens u kobiet